
Slite Springtime
Slutet gott allting gott! Det passar väl in på vår fina Slite! Efter ögonoperation och omvårdnad fick han äntligen åka för att provbo i ett hem. Där blir han nu kvar och trivs som en Kung hos sin nya matte. De bor i hus med inhägnad trädgård. Slite är nu en mycket lycklig katt!
Om Slite:
Vi fick larm om en katt i Vårby ett mail från en tjej som hade uppmärksammat en katt i mycket dåligt skick. Katten haltade och ögonen var igenmurade pga kraftig ögoninfektion. (Som sedan visade sig vara kraftig entripion på båda ögonen dvs inrullade ögonlock) Vi sa ja direkt och infångningsförsök påbörjades men han var inte lätt att få tag på så det tog en vecka innan han vågade sig in i fällan. Det är enormt skönt att han nu är inne hos oss, att ingen har reagerat och agerat tidigare övergår vårt förstånd.
Väl inne så visade det sig att Slite var tam men okastrerad, omärkt och lite vaksam efter sin tid ute. Men snart visade det sig att Slite var mycket kärlekstörstande och sökte vår närhet!💕
Slite har en felläkt fraktur på höger fram ben men den tycks inte besvära honom men han är stel i den leden. Han hade kraftig entripion på båda ögonen dvs inrullade ögonlock, sannolikt är han född med det. Det är både obehagligt och smärtsamt så han behövde få det opererat. Det har skavt lite på hans hornhinnor så han har ev lite nedsatt syn.
Vi bokade in honom på en ögonoperation så fort han var stark nog.
Slite har nu fått sin efterlängtade ögonoperation och nu även tagit stygnen och sluppit sin tratt, han är sååå glad! Hans nya liv kan börja! 💗
Slite har fått flytta till provbohem 😻
Kalender 2025

Köp vår kattkalender till förmån för katthemmets verksamhet och katter.
Familjens plan.kalender 2025

Köp vår kattkalender till förmån för katthemmets verksamhet och katter.
Det finns inga vildkatter!

Köp vår bok till förmån för katthemmets verksamhet och katter.
Bli medlem
Genom att bli medlem i Katthemmet i Vaxholm visar du att du stöder vår kamp för de hemlösa katterna.
Bli volontär
Våra katter behöver omsorg och omvårdnad alla veckans dagar. Kanske du kan och vill finnas till för dem någon dag på något sätt?