Skip to main content

Hur man fångar en volontär

Nu ska jag berätta för er hur man fångar in en volontär.
Ja, så där så att hon eller han stannar lite extra länge och gör det jag gillar bäst nämligen GOSAR MED MIG!
Så här går det hela till:
Jag ligger i min bädd och ser henne (i det här fallet) komma gående i korridoren. Hon småpratar lite med de andra katterna när hon går och plockar och fixar. Jag stirrar på henne och får henne till slut att titta på mig. HA, nu är hon snart fast 🙂
När hon kommer fram till mig så kör jag mitt specialtrick; jag ser liksom både blyg och kontaktsökande ut på samma gång.
Det är en look som har rönt STOR framgång, kan jag berätta. När jag får till looken på rätt sätt så hör jag att hon säger ”Åh, Snuggels. Du är ju för mysig”. Då och inte förrän då så reser jag på mig och buffar fram huvudet lite. Ja, så att hon kan nå mig på ett bra sätt. Sen drar det hela igång. Det kelas, och gullas, och jag får höra att jag är finast i hela världen (vilket jag visserligen redan vet men det är ju alltid trevligt att få höra det lite och då och då).
Nu är livet riktigt bra 🙂
Snuggles gosar
/Mr Snuggels

Comments (1)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Vill du ta hand om mig?

Bli volontär

Våra katter behöver omsorg och omvårdnad alla veckans dagar. Kanske du kan och vill finnas till för dem någon dag på något sätt?

Bli medlem

Genom att bli medlem i Katthemmet i Vaxholm visar du att du stöder vår kamp för de hemlösa katterna.

Det finns inga vildkatter!

Köp vår bok till förmån för katthemmets verksamhet och katter.

Familjens plan.kalender 2025

Köp vår kattkalender till förmån för katthemmets verksamhet och katter.

Kalender 2025

Köp vår kattkalender till förmån för katthemmets verksamhet och katter.