Vår fina julikatt – Amos
Denna lilla kille blev upphittad vid Erkenlaboratoriet i Norrtälje. Personalen hade sett honom tidigare men nu när han dök upp såg de att något var väldigt fel, han var förvirrad och vinglade. Tillsammans fångade de in honom och körde honom till Djursjukhuset Albano vilket var en väldans tur. Sannolikt hade han blivit förgiftad av Alfakloralos (musgift) men överlevde tack vare att han snabbt kom under intensivvård.
Laboratoriet ligger väldigt lantligt men det finns en gård och lite bostäder i närheten, ägare har blivit eftersökt i området men ingen kändes vid honom. Amos var både okastrerad och omärkt vid upphittandet. Han var förvildad så troligen är han född ute eller har gått hemlös länge. Amos var enormt tovig så han fick en helrakning på Albano där de även kastrerade, ID-märkte och vaccinerade honom innan han kom in till oss.
När Amos vilat upp sig lite och, med hjälp av socialisering, älskar klappar och att leka så hittade han och bästisen Toni ett hem. De adopterades av en kattälskande familj med lantligt boende och lever livet så som det ska vara 🙂
Vill du ta hand om mig?
Bli volontär
Våra katter behöver omsorg och omvårdnad alla veckans dagar. Kanske du kan och vill finnas till för dem någon dag på något sätt?
Bli medlem
Genom att bli medlem i Katthemmet i Vaxholm visar du att du stöder vår kamp för de hemlösa katterna.
Det finns inga vildkatter!
Köp vår bok till förmån för katthemmets verksamhet och katter.
Familjens plan.kalender 2025
Köp vår kattkalender till förmån för katthemmets verksamhet och katter.
Kalender 2025
Köp vår kattkalender till förmån för katthemmets verksamhet och katter.
Lämna ett svar